Rachunek maklerski Polecamy

Inwestycje giełdowe na najwyższym poziomie!

za założenie i prowadzenie
rachunku
prowizja od zleceń na akcje już od 0,29%
pełna integracja z rachunkiem bankowym,
dzięki przelewom automatycznym

Inwestuj z Biurem Maklerskim Alior Banku II miejsce w rankingu rachunków maklerskich w 2023

Usługa umożliwiająca inwestowanie na 10 giełdach zagranicznych w Londynie, Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Mediolanie, Madrycie, Lizbonie i Nowym Jorku w akcje ponad 2 000 światowych spółek i ponad 300 ETF. Dowiedz się więcej
Jeżeli jesteś doświadczonym inwestorem i chcesz inwestować zarówno na spadkach jak i na wzrostach możesz podpisać aneks do Umowy o świadczenie usług wykonywania zleceń i prowadzenie rachunków papierów wartościowych w zakresie obrotu derywatami. Aneks ten możesz podpisać w systemie bankowości internetowej w szczegółach swojego rachunku brokerskiego oraz podczas wizyty w Oddziale świadczącym usługi Biura Maklerskiego.
Darmowa usługa umożliwiająca zakup papierów wartościowych bez udziału lub z 30% udziałem środków własnych. Uzupełnienie zobowiązania finansowego musi nastąpić do dni rozliczenia transakcji przez KDPW.
Narzędzie umożliwiające szybkie wyszukiwanie informacji o instrumentach rynku kapitałowego poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów. Użytkownicy mogą wyszukiwać instrumenty, określając np. dla akcji: poziom kapitalizacji, stopę dywidendy czy wskaźnik Free Float, a np. dla funduszy inwestycyjnych: poziom ryzyka, stopy zwroty w wybranym okresie czy poziom opłaty za zarządzanie pobieranej przez TFI. Możliwe jest także wyszukiwanie instrumentów po sektorach gospodarki tj.: bankowość, branża IT, ekologia, energia i paliwa czy transport i logistyka.
Usługa przelewów automatycznych umożliwia połączenie rachunku maklerskiego z bankowym. Środki niezbędne do opłacenia zleceń giełdowych są pobierane automatycznie przy składaniu zlecenia, a wolne środki po sprzedaży papierów wartościowych są automatycznie przelewane na rachunek bankowy.

Poznaj rynki i rodzaje instrumentów na których możesz inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych

Catalyst to giełda obligacji, która powstała w 2009 roku. Umożliwia ona handel obligacjami na rynku wtórnym.
Ale czym są obligacje? Są rodzajem papieru wartościowego (zwanego papierem dłużnym), w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem wobec właściciela obligacji będącego jednocześnie wierzycielem i w którym emitent zobowiązuje się wobec nabywcy obligacji do zapłacenia w określonym czasie i na określonych warunkach, pewnej kwoty pieniężnej wynikającej z ustalonego oprocentowania obligacji oraz do zwrotu początkowej kwoty długu.

Inwestorzy na rynku Catalyst mają dostęp do trzech rodzajów obligacji, podzielonych ze względu na typ emitenta:
  • Obligacje skarbowe - emitowane przez Ministerstwo Finansów;
  • Obligacje korporacyjne - emitowane przez przedsiębiorstwa;
  • Obligacje komunalne - emitowane przez gminę, powiat, województwo;.
  • Obligacje spółdzielcze - emitowane przez banki spółdzielcze.
Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów na temat obligacji - zapoznaj się z dokumentem edukacyjnym przygotowanym przez naszych ekspertów. Pełna lista obligacji notowanych na rynku Catalyst znajduje się na stronie poniżej.
Rynek główny GPW to podstawowe miejsce handlu na warszawskiej giełdzie już od 1991 roku. Początkowo można było na nim handlować wyłącznie akcjami ale dzisiaj można inwestować w szerszą grupę instrumentów takich jak:
  • Akcje - są udziałem we własności spółki. Kupując akcje danego przedsiębiorstwa, stajesz się właścicielem jego części. Posiadasz prawa wynikające z bycia akcjonariuszem np. prawo do dywidendy, prawo do udziału w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy;
  • Produkty strukturyzowane - to instrumenty finansowe emitowane przez różne podmioty, których cena uzależniona jest od wartości określonych aktywów bazowych. Produkty dają możliwość inwestowania na rynkach, które mogą być niedostępne bezpośrednio dla inwestora indywidualnego np. poprzez połączenie obligacji z opcją na akcje;
  • Certyfikaty inwestycyjne - papiery wartościowe emitowane przez fundusze inwestycyjne zamknięte. Pozwalają na inwestowanie w zróżnicowane instrumenty finansowe. Oprócz obrotu na GPW, możliwy jest ich odkup przez emitenta, w wyznaczonych terminach;
  • ETF - rodzaj funduszu inwestycyjnego, który ma za zadanie jak najlepiej odzwierciedlić zachowanie i wyniki instrumentu bazowego np. indeksu, towaru, obligacji.
Pełna lista instrumentów notowanych na warszawskim parkiecie znajduje się na stronie poniżej.
NewConnect jest platformą obrotu zdematerializowanymi akcjami oraz innymi instrumentami finansowymi działającą poza rynkiem regulowanym w formule Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO). Nadzór nad tym rynkiem pełni jego organizator czyli Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

NewConnect utworzono z myślą o innowacyjnych, dynamicznych firmach, którym dopływ kapitału da szansę wykorzystania drzemiącego w nich potencjału. Stanowi on miejsce pozyskania finansowania dla rozwijających się spółek. NewConnect tworzy warunki dla rozwoju perspektywicznych spółek innowacyjnych i pełni funkcję inkubatora przedsiębiorczości. Jest rynkiem dla inwestorów poszukujących wyższych zysków i akceptujących podwyższone ryzyko.

Jest odpowiednim rynkiem w szczególności dla spółek: ­
  • w początkowej fazie rozwoju, które dopiero budują swoją przyszłość;
  • poszukujących kapitału rzędu od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych; ­
  • reprezentujących innowacyjne sektory jak: IT, media elektroniczne, telekomunikacja, nanotechnologie, biotechnologie, ochrona środowiska, energia alternatywna, nowoczesne usługi finansowe i inne.
Lista spółek notowanych na rynku NewConnect znajduje się na stronie poniżej.
GlobalConnect to powstały w 2022 roku nowy rynek akcji zagranicznych na GPW, wprowadzanych do obrotu przez Wprowadzających Animatorów Rynku (WAR) bez zgody emitenta. Rozwiązanie to umożliwia notowanie w Warszawie akcji spółek zagranicznych, które są obecne na światowych giełdach papierów wartościowych.

Jakie możliwości daje GlobalConnect?
  • Możliwość dywersyfikacji portfela o zagraniczne „blue chips”;
  • Notowania instrumentów zagranicznych w polskim złotym;
  • Dostęp do danych rynkowych na analogicznych zasadach, jak na pozostałych rynkach akcji GPW;
  • Płynność zapewniana przez Wprowadzających Animatorów Rynku;
  • Pożytki z posiadanych papierów wartościowych (np. dywidendy);

Lista spółek zagranicznych notowanych na rynku GlobalConnect znajduje się na stronie poniżej.
Instrumenty pochodne, nazywane również derywatami są notowane na rynku głównym GPW Są to instrumenty, których cena uzależniona jest od wartości instrumentów bazowych (akcji, walut, surowców, indeksów giełdowych).

Możliwości, jakie daje inwestorom rynek instrumentów pochodnych są bardzo duże. Wynika to z faktu, że instrumenty pochodne pozwalają osiągnąć zyski (lub straty) niezależnie od kierunku, w którym podąża rynek. Dodatkowym czynnikiem, który decyduje o ich szerokim i częstym stosowaniu przez inwestorów jest istniejąca możliwość zabezpieczania się przy ich użyciu przed ryzykiem związanym z instrumentami finansowymi (bazowymi) będącymi przedmiotem obrotu na rynku kasowym. Należy podkreślić, że inwestowanie w instrumenty pochodne i stosowanie ich w przyjętych strategiach inwestycyjnych, wymaga od inwestorów dużej wiedzy związanej z ich funkcjonowaniem i umiejętności w zakresie oceny ryzyka, które im towarzyszy.

Do instrumentów pochodnych notowanych na GPW zaliczamy kontrakty terminowe oraz opcje indeksowe. Kontrakty terminowe możemy podzielić ze względu na instrument bazowy na:
  • Kontrakty indeksowe
  • Kontrakty akcyjne
  • Kontrakty walutowe
Pełna lista instrumentów pochodnych notowanych na GPW znajduje się na stronie poniżej.
 

Pierwsze kroki z analizą finansową

Poznaj oferty specjalne

Jak założyć rachunek?

Jeśli nie jesteś klientem Alior Banku

1
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w Alior Banku - wypełnij poniższy wniosek i zostań naszym klientem
Wypełnij wniosek
2
Po wykonaniu przelewu autoryzacyjnego, otrzymasz potwierdzenie zawarcia Umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną
3
Aby otworzyć Rachunek maklerski w bankowości internetowej, postępuj zgodnie ze wskazówkami przesłanymi w wiadomości e-mail lub instrukcją poniżej.

Jeśli posiadasz konto w Alior Banku

1
W bankowości internetowej przejdź do zakładki
Oferty ➔ InwestycjeRachunek maklerski i rynki zagraniczne
Zaloguj się
2
Złóż wniosek i wypełnij ankietę inwestycyjną
3
Zapoznaj się z dokumentami i potwierdź umowę kodem SMS. Rachunek będzie widoczny w bankowości internetowej zaraz po jego założeniu

Pozostałe usługi sprawdź

  • Specjalistyczna infolinia Biura Maklerskiego dostępna pod numerem 19 503.
  • Możliwość podpisania aneksu o derywaty w bankowości internetowej.
  • Dostęp do bazy raportów analitycznych, przygotowanych przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem na rynku kapitałowym.
  • Serwis inwestycyjny - innowacyjny portal z aktualnościami rynkowymi.
  • Możliwość prowadzenia rachunku maklerskiego dla firm.
  • Rachunek maklerski IKE i IKZE - możliwość oszczędzania środków na emeryturę poprzez inwestowanie w instrumenty notowane na GPW.
Informujemy, że w dniu 24.04.2023 r. Alior Bank S.A. (dalej: Bank) otrzymał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.72.2023.2.MG) dotyczącą obowiązków Biura Maklerskiego Banku jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja została wydana na wniosek Banku w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącymi zmian w przepisach w zakresie poboru podatku od odsetek i dyskonta od obligacji, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

W związku z otrzymaniem interpretacji, od 24.04.2023 r. Biuro Maklerskie zaprzestało poboru zryczałtowanego podatku dochodowego:
  •  od odsetek i dyskonta od Obligacji Skarbowych o terminie wykupu nie krótszym niż rok i dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzonych do alternatywnego systemu obrotu,
  • od odsetek i dyskonta od pozostałych obligacji o terminie wykupu nie krótszym niż rok i dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzonych do alternatywnego systemu obrotu, wyemitowanych po dniu 31 grudnia 2018 r.
Niepobranie tego podatku przez Biuro Maklerskie Banku nie przesądza o braku opodatkowania odsetek i dyskonta od ww. obligacji i obowiązku zapłaty przez podatnika. W tym zakresie rekomendujemy kontakt z Krajową Informacją Podatkową lub licencjonowanym doradcą podatkowym. Jednocześnie informujemy, że w/w przepisy obowiązywały do 31.12.2023 r. Od 1 stycznia 2024 r. podatek od dyskonta oraz odsetek od obligacji pobierany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dodatkowe informacje

Przydatne dokumenty

Regulaminy
Plik w formacie PDF (rozmiar: 488 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 492 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 377 KB)
Inne
Plik w formacie PDF (rozmiar: 318 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 115 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 148 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 138 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 182 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 250 KB) Plik w formacie XLSX (rozmiar: 55 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 87 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 93 KB) Plik w formacie PDF (rozmiar: 153 KB)

Pytania i odpowiedzi

Jak przenieść rachunek maklerski z innego Biura/Domu Maklerskiego?

Wymaga to złożenia dyspozycji przeniesienia walorów z poprzedniego Biura/Domu Maklerskiego (ewentualnie sprzedaży posiadanych instrumentów) i przelania gotówki na nowy rachunek w Alior Banku. Koszty przeniesienia papierów wartościowych są w całości pokrywane przez Biuro Maklerskie Alior Banku. Odbywa się to poprzez zwrot odpowiedniej kwoty w postaci prowizji od zawartych transakcji.

Czy potrzebuję założyć rachunek bankowy aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności rachunku brokerskiego?

Nie, funkcjonalności rachunku brokerskiego nie wymagają żadnych dodatkowych produktów, jednak posiadanie rachunku bankowego w Alior Banku umożliwia połączenie z rachunkiem brokerskim za pomocą przelewów automatycznych.

Czy można założyć wspólny rachunek brokerski?

Tak, ale mogą to uczynić tylko osoby pozostające we wspólnocie ustawowej małżeńskiej.

W jaki sposób mogę dokonać wpłaty lub przelać środki na rachunek brokerski?

Wpłat gotówkowych na rachunek brokerski można dokonać w każdym oddziale Alior Banku na każdym stanowisku kasowym. Przelew na rachunek brokerski (zasilenie) może być wykonany we wszystkich Oddziałach Alior Banku u każdego z naszych Bankierów, jak również za pośrednictwem infolinii i Systemu Bankowości Internetowej. Zarówno operacje gotówkowe jak i bezgotówkowe wykonane na rachunku brokerskim w Alior Banku są przetwarzane w czasie rzeczywistym, a Klient, może, korzystając z usługi przelewów automatycznych, zlecać operacje giełdowe z wykorzystaniem środków na rachunku bankowym Alior Bank, wówczas środki automatycznie zasilają rachunek brokerski. Aby dokonać przelewu z obcego Banku na rachunek brokerski, zlecając przelew należy posłużyć się wyłącznie Indywidualnym Rachunkiem do Wpłat (numer rachunku brokerskiego prezentowany w postaci NRB). Przelewy z obcych banków są zapisywane na rachunku brokerskim bezpośrednio po przetworzeniu sesji ELIXIR w Alior Banku.

Chciałbym inwestować na rynku derywatów. Jakich formalności muszę dopełnić, aby było to możliwe?

Aby inwestować na rynku derywatów należy, poza podpisaniem Umowy o świadczenie usług wykonywania zleceń, podpisać również aneks do umowy regulujący świadczenie usług wykonywania zleceń w zakresie derywatów. Aneks ten można podpisać w oddziale Alior Banku świadczącym usługi Biura Maklerskiego bądź za pośrednictwem bankowości internetowej w szczegółach rachunku maklerskiego > usługi dodatkowe rachunku.

Ile kosztuje i jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z usługi OTP?

Usługa Odroczonego terminu płatności w Biurze Maklerskim Alior Banku jest zupełnie darmowa. Aktywacja usługi możliwa jest przez Internet, infolinię oraz w oddziale. Warunkiem aktywacji usługi jest złożenie przez Klienta oświadczenia o sytuacji finansowej. Usługa OTP w zależności od decyzji Klienta umożliwia składanie zleceń bez pokrycia lub z 30% pokryciem zlecenia i prowizji.

W jakich terminach Biuro Maklerskie przyjmuje dyspozycje wykupu Certyfikatów Inwestycyjnych FIZ z rachunku maklerskiego i rejestru Sponsora Emisji ?

Biuro Maklerskie Alior Banku informuje, że przyjmowanie i przekazywanie do realizacji dyspozycji żądania wykupu certyfikatów inwestycyjnych odbywa się tylko w przypadku gdy dany Fundusz realizuje wykup na żądanie. Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania żądania wykupu certyfikatów oraz obowiązki informacyjne Emitenta w tym zakresie dostępne są w Prospekcie Emisyjnym i Statucie Funduszu.

Statut oraz informacje o terminach wykupu certyfikatów znajdują się na stronach internetowych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych zarządzających poszczególnymi Funduszami.

W przypadku certyfikatów inwestycyjnych zdeponowanych na rachunku maklerskim lub w Rejestrze Uczestników prowadzonym przez Biuro Maklerskie Alior Banku, dyspozycje wykupu certyfikatów na żądanie przyjmowane są do godziny 15:00 w dniu poprzedzającym wskazany przez Fundusz dzień, w którym powinien on otrzymać informację o liczbie certyfikatów inwestycyjnych zgłoszonych do wykupienia na Dzień Wykupu albo do godziny 15:00 w dniu określonym przez Fundusz jako ostatni dzień składania dyspozycji żądania wykupu certyfikatu.

Ryzyko inwestycyjne

Alior Bank S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko poniesienia straty. Stopień ryzyka zależy od rodzaju i klasy aktywów będących przedmiotem inwestycji. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy, oprócz prognozy potencjalnego zysku, określić także czynniki ryzyka, jakie mogą wiązać się z daną inwestycją.

Prosimy o zapoznanie się z Informacją na temat ryzyk związanych z inwestowaniem – Pobierz PDF.