Jak można złożyć reklamację?
- W dowolnej placówce banku. Nie ma znaczenia, w jakim oddziale prowadzony jest Twój rachunek. Reklamacja może być zgłoszona bankierowi zarówno ustnie jak i pisemnie.
- Telefonicznie na infolinii*: 12 370 70 00 lub z zagranicy +48 12 370 70 00
- Poprzez bankowość internetową ( po zalogowaniu należy wybrać opcję „Napisz wiadomość” w panelu „Wiadomości”)
- Listownie – przesyłając zgłoszenie na adres korespondencyjny banku (ul. Łopuszańska 38D, 02-232 Warszawa)
- Elektronicznie na adres do doręczeń elektronicznych: AE:PL-18375-10021-DTBRC-21
W przypadku Biura Maklerskiego reklamację można złożyć:
- W dowolnej placówce Alior Banku. Reklamacja może być zgłoszona bankierowi zarówno ustnie jak i pisemnie.
- Telefonicznie za pośrednictwem infolinii Biura Maklerskiego (19 503, z sieci Play: 12 19 503, 12 370 7400; z zagranicy: +48 12 19 503, +48 12 370 74 00).*
- Poprzez bankowość internetową (po zalogowaniu należy wybrać opcję „Napisz wiadomość” w panelu „Wiadomości”)
- Listownie - przesyłając zgłoszenie na adres korespondencyjny Biura Maklerskiego (ul. Łopuszańska 38D, 02-232 Warszawa) lub przesyłając zgłoszenie na adres Sekcji Rozpatrywania Reklamacji Biura Maklerskiego Alior Bank S.A. (ul. Życzkowskiego 16, 31-864 Kraków).
- Pocztą elektroniczną na adres e-mail bm.reklamacje@alior.pl
- za pośrednictwem platformy ODR https://ec.europa.eu/consumers/odr. (tylko w przypadku reklamacji dotyczących usług świadczonych drogą elektroniczną)
- Elektronicznie na adres do doręczeń elektronicznych: AE:PL-18375-10021-DTBRC-21
_______________
*Opłaty za połączenie z infolinią z telefonów stacjonarnych:
-opłata jak za połączenie lokalne, z telefonów komórkowych
-opłata zgodna z cennikiem operatora danej sieci komórkowej.
W jaki sposób można otrzymać odpowiedź na reklamację?
W przypadku Biura Maklerskiego odpowiedź na reklamację można otrzymać za pośrednictwem jednego z poniższych kanałów kontaktu:
- Listownie – odpowiedź zostaje przesłana w formie papierowej na adres korespondencyjny.
- Pocztą elektroniczną – tylko na wyraźny wniosek klienta – odpowiedź zostaje przesłana na wskazany uprzednio przez klienta adres e-mail (ze względu na ochronię informacji adres e-mail musi zostać wskazany w procesie poprzedzonym weryfikacją tożsamości klienta).
Jaki długo Bank i Biuro Maklerskie rozpatrują reklamacje?
- wyjaśnia przyczynę opóźnienia;
- wskazuje okoliczności, które muszą zostać ustalone dla rozpatrzenia sprawy;
- określa przewidywany termin rozpatrzenia reklamacji i udzielenia odpowiedzi, który nie może przekroczyć 35 dni roboczych od dnia otrzymania reklamacji.
Biuro Maklerskie rozpatruje reklamacje niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania.
W szczególnie skomplikowanych przypadkach termin ten może zostać przedłużony, nie więcej jednak niż do 60 dni od dnia otrzymania reklamacji. O przyczynach opóźnienia, okolicznościach wymagających ustalenia oraz przewidywanym terminie rozpatrzenia reklamacji i udzielenia odpowiedzi klient jest informowany.
Co powinna zawierać reklamacja/skarga?
Jednak aby reklamacja była jak najszybciej rozwiązana, pisząc ją, warto posłużyć się poniższą instrukcją. Dzięki temu bank będzie posiadał niezbędne informacje do wyjaśnienia sprawy i szybciej udzieli odpowiedzi.
W treści reklamacji warto uwzględnić następujące kwestie:
- Opis zdarzenia: powinien być możliwie najbardziej dokładny. Ważne jest, aby przy reklamacjach finansowych (np. transakcje, opłaty, prowizje) podać kwotę i datę wystąpienia zdarzenia. W przypadku skarg na jakość obsługi, jeżeli jest to możliwe, należy podać imię i nazwisko pracownika banku lub adres placówki banku. Natomiast w przypadku skarg na pracowników infolinii, potrzebna jest informacja o numerze telefonu, z którego było wykonywane połączenie, data i godzina rozmowy oraz imię i nazwisko konsultanta.
- Oczekiwania wobec banku lub biura: – prosimy o podanie preferowanego sposobu rozwiązania reklamacji. Celem banku jest spełnienie oczekiwania klienta w tym zakresie.
- pismo
- odpowiedź w bankowości internetowej
- wiadomość SMS
- telefon
- odpowiedź ustna udzielana bezpośrednio w wybranej placówce banku.
- pismo (wersja papierowa)
- pocztą elektroniczną
Załączniki: w przypadku posiadania istotnych dla sprawy załączników (np. potwierdzenie przelewu, dyspozycja złożona w banku), prosimy o dołączenie ich do zgłoszenia.
Informacja o możliwości skorzystania z drogi odwoławczej w przypadku nieuznania reklamacji
Klient niezadowolony ze sposobu rozpatrzenia reklamacji uprawniony jest do zwrócenia się w sprawie sporu dotyczącego relacji z Bankiem lub Biurem Maklerskim:
- do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego przy Związku Banków Polskich (szczegółowe informacje, w tym Regulamin Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego, są dostępne na stronie internetowej www.zbp.pl)
- do Rzecznika Finansowego – w trybie rozpatrywania reklamacji lub pozasądowego postępowania w sprawie rozwiązywania sporu (szczegółowe informacje: www.rf.gov.pl).
W sprawach ochrony konsumentów organem nadzoru jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszelkie spory wynikające z Umowy lub pozostające w związku z Umową, mogą być rozstrzygane na podstawie pozwu przeciwko Alior Bank S.A. przez sąd miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy, zgodnie z wykazem dostępnym na stronie https://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/sady-powszechne/. Nadzór nad działalnością Banku i Biura Maklerskiego sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).