Czym są fundusze inwestycyjne?
Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego inwestowania pieniędzy wpłaconych przez uczestników, którymi zarządza wyspecjalizowana w tym celu instytucja finansowa. Dokonywane wpłaty przeliczane są na jednostki uczestnictwa, wyrażające udział inwestorów w majątku funduszu. Uczestnicy mają możliwość lokowania nawet niewielkich środków, które służą do nabywania przez fundusz inwestycyjny różnego rodzaju aktywów, bez konieczności samodzielnego ich kupowania przez uczestnika, np.: akcji, obligacji.
Uczestnik ma możliwość wyboru spośród różnych typów funduszy, w zależności od poziomu akceptacji ryzyka inwestycyjnego.
Instytucjami uprawnionymi do prowadzenia funduszy są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Zarządzający funduszami dążą do maksymalizacji zysków przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka.
Co to jest subfundusz?
Subfundusz jest funduszem inwestycyjnym wydzielonym wewnątrz głównego funduszu inwestycyjnego, nie posiadający osobowości prawnej, posiadający za to własny cel inwestycyjny i odrębną wysokość opłat.
Czym są jednostki uczestnictwa?
Jednostki uczestnictwa są potwierdzeniem kupna inwestycji w danym funduszu. Wyrażają one udział inwestorów, proporcjonalnie do dokonywanych przez nich wpłat. Kupno jednostki uczestnictwa oznacza, że stajesz się właścicielem części aktywów danego funduszu. Gwarantuje to możliwość wypłaty określonej wartości aktywów danego funduszu po sprzedaniu jednostki uczestnictwa.
Co to jest portfel inwestycyjny?
Terminem tym określa się zbiór wszystkich posiadanych inwestycji, w których inwestor ma ulokowany swój kapitał. Portfel powstaje jednocześnie z zakupem pierwszej inwestycji i będzie się powiększał wraz z zakupem kolejnych. Pierwszym krokiem do stworzenia odpowiedniego dla siebie portfela inwestycyjnego jest jasne określenie swoich potrzeb, możliwości, doświadczenia oraz akceptacji ryzyka.
Czym jest dywersyfikacja portfela?
Dywersyfikacja portfela polega na lokowaniu środków pienięznych w różne aktywa, aby zredukować ich łączne ryzyko.
Czym jest doradztwo inwestycyjne?
Doradztwo inwestycyjne jest usługą, która powstała, aby pomóc klientom wybrać strategię inwestycyjną dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb. Biuro Maklerskie Alior Banku oferuje usługę doradztwa, w której co miesiąc, bezpośrednio na podany adres e-mail, otrzymasz aktualizację rekomendacji dla twojego portfela inwestycyjnego, przygotowaną przez naszych ekspertów.
Usługa ta jest bezpłatna.
Do czego służy ankieta inwestycyjna?
Ankieta inwestycyjna to narzędzie, dzięki któremu możesz określić swoje podejście do inwestycji. Zawiera ona kilkanaście pytań i składa się z pięciu części: doświadczenie, wiedza, cele i potrzeby oraz nastawienie do ryzyka, sytuacja finansowa, cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Ich wypełnienie zajmie Ci tylko kilka minut. Po otrzymaniu wyników dowiesz się, jaka strategia inwestycyjna będzie dla Ciebie najlepsza.
Wypełnienie ankiety nie zajmie więcej niż kilka minut.
Dowiedz się więcej
Czym jest numer CIF?
To twój indywidualny, 8- cyfrowy numer, który zostaje nadany po zarejestrowaniu się jako klient Alior Banku. Dzięki niemu możesz m.in. logować się do systemu bankowości internetowej.
Czy aby zacząć inwestować muszę założyć konto?
Aby zacząć inwestować, należy posiadać dostęp do bankowości internetowej Alior Banku. Poprzez bankowość internetową możesz złożyć zlecenie nabycia jednostek uczestnictwa.
Konto z dostępem do bankowości internetowej można założyć przez Internet, wypełniając wszystkie niezbędne formalności.
Czym jest opłata za zarządzanie?
Opłata za zarządzanie jest formą wynagrodzenia dla danego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które zarządza funduszem, w imieniu klienta.
W jaki sposób pobierana jest opłata za zarządzanie?
Opłata za zarządzanie liczona jest od wartości aktywów netto w danym dniu wyceny, i uwzględniana w cenie jednostki. Wysokość opłaty za zarządzanie można sprawdzić bezpośrednio w karcie funduszu.
Kto zarządza wpłaconymi przeze mnie środkami?
Wpłaconymi środkami zarządzają Zarządzający Funduszu, czyli osoby, które podejmują decyzje dotyczące lokowania środków w danym funduszu.
Ile wynosi minimalny kapitał, jaki należy zainwestować w fundusz inwestycyjny?
Minimalna wartość pierwszej wpłaty zaczyna się już od kwoty 50 złotych. Ustalana jest dla każdego subfunduszu. Zaznaczamy, że minimalna wartość pierwszej wpłaty może różnić się od kwoty następnych wpłat.
Jak się dowiedzieć jakim typem inwestora jestem?
Aby poznać swój typ inwestora należy wypełnić ankietę inwestycyjną, która składa się z pytań obejmujących kilka obszarów. Wynik ankiety pozwoli określić jakie kategorie funduszy są dla Ciebie odpowiednie.
Ankieta inwestycyjna
Czy wpłaty do funduszu inwestycyjnego muszą odbywać się regularnie?
Wpłaty do funduszy nie muszą odbywać się regularnie. Możesz wielokrotnie dokonywać wpłat do funduszu nabywając tym samym jednostki uczestnictwa w różnej kwocie, w zależności od ich wyceny.
Czy inwestowanie w fundusze związane jest z możliwością wystąpienia ryzyka?
Tak, inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Istnieje wiele rodzajów ryzyka i jego występowanie zależy od typu funduszu. Każdy inwestor indywidualny powinien liczyć się z faktem, że inwestycje finansowe są obciążone pewnym poziomem ryzyka, włączając w to możliwość utraty zainwestowanego kapitału. W celu ograniczenia tego ryzyka należy zawsze określić, jaki ewentualny poziom straty możemy zaakceptować i wychodząc z tego założenia dokonywać odpowiedniego wyboru.
Ryzyko inwestycyjne przekłada się na wahania wartości jednostki uczestnictwa - a więc wahania wartości naszej inwestycji. Dokonując wyboru funduszu powinniśmy zapoznać się ze statutem funduszu, prospektem informacyjnym, prospektem emisyjnym, a także z tabelą opłat manipulacyjnych związanych z nabyciem jednostek uczestnictwa. W prospektach szczegółowo opisano ryzyka związane z uczestnictwem w funduszu, z działalnością funduszu, a także związane z otoczeniem, w jakim fundusz prowadzi działalność.
Czy mogę dokonać wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem inwestycji przez Internet?
Tak, wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem inwestowania możesz dokonać za pośrednictwem Internetu.
Jeśli posiadasz konto w Alior Banku zaloguj się do bankowości internetowej używając swojego numeru CIF, następnie wybierz zakładkę:
Inwestycje → Nowa Inwestycja i wybierz z listy interesujące cię produkty, a następnie podpisz umowę zlecenia.
Jeśli nie posiadasz konta Alior Banku wystarczy, że podpiszesz umowę znajdującą się tutaj:
Serwis inwestycyjny