Inflacja bazowa nieco niżej 19 listopada 2024 r.
Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) obniżyła się w październiku o 0,2 p.p. do 4,1% r/r, co było zgodne z naszymi szacunkami, ale niższe od konsensusu rynkowego. Po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) inflacja bazowa wyniosła 3,5% r/r wobec 3,4% r/r miesiąc wcześniej. Z kolei tzw. 15-proc. średnia odcięta, która eliminuje wpływ 15% koszyka o największej i najmniejszej dynamice, wyniosła 4,5% r/r wobec 4,4% r/r we wrześniu. Jednakże w ujęciu m/m jej wzrost był silniejszy o 0,1 p.p niż we wrześniu i wyniósł 0,4% m/m. Niższy odczyt inflacji bazowej r/r oceniamy jako chwilowy wobec naszych prognoz na poziomie 4,4% r/r w listopadzie i grudniu.
Źródło: NBP, opracowanie własne
Lekka korekta na EUR-USD. Po 6-dniowej serii zniżek głównej pary walutowej wczoraj kurs odbił w górę, do ok. 1,06 na koniec dnia wobec pustego kalendarza danych makroekonomicznych.
EUR-PLN ze sporą zmiennością. Wczoraj na początku dnia kurs EUR-PLN wzrósł w kierunku 4,34. Jednakże w dalszej części dnia złoty odrobił te straty, także w warunkach słabszego dolara, kończąc dzień ok. 4,32, jak dzień wcześniej.
Dość spokojnie na długu. Wczoraj zmiany rentowności polskich SPW były niewielkie. Na rynkach bazowych także w miarę stabilnie. Największa zmiana wystąpiła na 2-letnich Bundach, które wzrosły o 6 p.b. Rynek czeka na decyzje o kolejnych wyborach D. Trumpa do swojej administracji.
Dziś poznamy finalne odczyty inflacji HICP w strefie euro za październik. Wstępny odczyt wyniósł 1,7% r/r i -0,1% m/m.