Inflacja CPI w USA bez zaskoczeń 16 stycznia 2025 r.
Inflacja konsumencka w USA za grudzień była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 2,9% r/r wobec 2,7% r/r miesiąc wcześniej. Po wyrównaniu sezonowym wskaźnik CPI wzrósł o 0,2% m/m, o 0,1 p.p. mniej od konsensusu. Już trzeci miesiąc z rzędu inflacja headline oddala się zamiast przybliżać do celu Fed (2,0%). Inflacja bazowa obniżyła się o 0,1 p.p., do 3,2% r/r (0,2% m/m sa) i o tyle samo była niższa od konsensusu. Pomimo tego jest to poziom nadal podwyższony, w tym inflacja usług pozostaje wysoka (4,4% r/r). Takie dane nie powinny zmienić bieżącego, niespiesznego podejścia Fed do kolejnych obniżek stóp procentowych, w szczególności wobec wciąż utrzymujących się ryzyk inflacyjnych wynikających z obietnic wyborczych D. Trumpa (m. in. cła, obniżki podatków, polityka imigracyjna) oraz mocnego rynku pracy.
Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Finalny odczyt inflacji CPI w Polsce lekko poniżej wstępnego odczytu. Wczorajsze dane GUS wskazują na stabilizację, drugi miesiąc z rzędu, wskaźnika inflacji CPI za grudzień na poziomie 4,7% r/r, co jest odczytem o 0,1 p.p. niższym od wstępnego szacunku. W ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się w grudniu (0,0% m/m). Ciągle podwyższona pozostaje inflacja usług (+6,6% r/r), przy czym w stosunku do listopada odnotowano obniżkę o 0,6 p.p. Inflacja towarów pozostaje niższa (+4,0% r/r), choć przyspieszyła o 0,2 p.p. w stosunku do listopada. W najbliższych miesiącach spodziewamy się odczytów inflacji CPI powyżej 5,0% r/r.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Przemysł w strefie euro nadal słabo. W listopadzie produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 1,9% r/r w.d.a., co było odczytem nieco gorszym od oczekiwań (-1,8% r/r w.d.a.). Jednocześnie zrewidowano nieco w górę dane za październik (-1,1% r/r vs -1,2% r/r wcześniej). W ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2% m/m w.d.a. (niżej od oczekiwań), przy jednoczesnej korekcie w górę odczytu za październik. Dane nie przyniosły wyczekiwanego przełomu. Sytuacja w przemyśle pozostaje słaba, szansą dla firm może być dalsze łagodzenie polityki pieniężnej przez EBC.
EUR-USD nieznacznie niżej. Wczorajsze dane o inflacji bazowej w USA były niższe od oczekiwań, co skutkowało krótkotrwałym osłabieniem dolara. Ostatecznie dolar nieznacznie umocnił się, a kurs EUR-USD zakończył dzień ok. 1,029.
EUR-PLN dalej nieco w dół. EUR-PLN drugi dzień z rzędu nieznacznie się obniżył, kończąc dzień nieco poniżej 4,26. W szerszej perspektywie kurs EUR-PLN od drugiej dekady grudnia pozostaje w konsolidacji ok. 4,26.
Korekta na długu. Wczoraj odnotowano większe zmiany rentowności dla polskich SPW na dłuższym końcu krzywej dochodowości w ślad za rynkami bazowymi. Polskie 10-latki obniżyły się o ok. 9 p.b., 10-letnie Bundy o podobnej skali, a 10-letnie Treasuries o ok. 13 p.b. Rynek zareagował na niższą od oczekiwań inflację bazową w USA, co wywołało lekką zmianę oczekiwań odnośnie polityki Fed, w kierunku luźniejszego podejścia.
Dziś:
- 14:00 NBP opublikuje grudniowe dane o inflacji bazowej
- poznamy decyzję RPP ws. stóp procentowych. Nie spodziewamy się zmian w polityce pieniężnej
- o14:30 z USA spłyną dane o sprzedaży detalicznej za grudzień.