Wzrost wynagrodzeń przyspieszył 20 grudnia 2024 r.
W listopadzie dynamika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw przyspieszyła. Płace wzrosły w listopadzie o 10,5% r/r wobec 10,2% r/r miesiąc wcześniej, przekraczając nasze i rynkowe oczekiwania. W ujęciu m/m płace wzrosły o 1,9% i wynikało to m.in. z wypłat premii i nagród. Dane o zatrudnieniu również zaskoczyły nas i rynek. Oczekiwany był spadek o 0,6% r/r a odczyt wskazał na -0,5% r/r. Wczorajsze dane wraz z listopadową inflacją (4,7% r/r), przyczyniły się do przyspieszenia realnego wzrostu funduszu wynagrodzeń o 0,7 p.p., do 5,1% r/r, co powinno wspierać wzrost konsumpcji w grudniu. Więcej na temat rynku pracy napisaliśmy wczoraj w komentarzu specjalnym tutaj.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Polska produkcja przemysłowa w listopadzie spadała o 1,5% r/r, po mocnym wzroście sprzed miesiąca (dane za październik poddano rewizji: 4,6% r/r wobec 4,7% r/r wcześniej). Wśród głównych grupowań przemysłowych, spadki odnotowaliśmy w produkcji dóbr inwestycyjnych (-6,6% r/r), dóbr związanych z energią (-1,9% r/r) oraz dóbr zaopatrzeniowych (-1,3% r/r). Z drugiej strony, rosła produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (+2,8% r/r) i nietrwałych (+1,3% r/r).
Produkcja-budowlano montażowa spadała w listopadzie „tylko” o 9,3% r/r, przy oczekiwaniach na poziomie -11% r/r. W listopadzie zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej obserwowane było we wszystkich działach budownictwa.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wyniosły w listopadzie -3,7% r/r, co było wynikiem zbliżonym do oczekiwań rynkowych (-3,8% r/r). Jednocześnie dokonano rewizji danych za październik (-5,1% r/r wobec -5,2% r/r wcześniej). Ujemne odczyty PPI ciągle mają charakter dezinflacyjny na ceny konsumpcyjne.
Finalny odczyt PKB za 3Q’24 w USA był lepszy od wstępnych danych i PKB przyspieszył do 3,1% k/k saar. Szybszy rozwój gospodarki amerykańskiej niż pokazywały wcześniejsze dane, był możliwy przede wszystkim dzięki wydatkom konsumpcyjnym.
Liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA wyniosła 220 tys., co jest odczytem zdecydowanie niższym niż przed tygodniem (242 tys.) oraz niższym niż oczekiwania rynkowe (230 tys.). Aktualnie sytuacja na rynku pracy w USA pozostaje stabilna, na co zwracał również uwagę J. Powell na konferencji po ostatnim posiedzeniu FOMC.
EUR-USD. Wczoraj notowania głównej pary walutowej zakończyły dzień poniżej 1,04, co było stabilizacją względem środy, gdy dolar umocnił się po decyzji FOMC. Dolara stabilizowały dobre dane z rynku pracy, jak i finalne dane o PKB za 3Q’24, które były lepsze od wstępnych szacunków.
EUR-PLN lekko w dół. Przy stabilizacji na EUR-USD polska waluta lekko się umocniła zarówno względem dolara jak i euro. Kurs EUR-PLN zakończył dzień poniżej 4,26, a na EUR-USD mieliśmy lekkie odreagowanie po środowych wzrostach i kurs spadł poniżej 4,11.
Wzrosty rentowności SPW. Wczoraj obserwowaliśmy wzrosty rentowności polskich obligacji skarbowych wzdłuż całej krzywej. Na amerykańskim rynku 10-latki zakończyły wczorajszy dzień na poziomie 4,56%, co jest najwyższą rentownością od maja br.
Dziś:
- o 8:00 poznamy inflację PPI w Niemczech w listopadzie (konsensus: -0,3% r/r)
- o 10:00 opublikowane zostaną listopadowe dane o sprzedaży detalicznej w Polsce (konsensus: 0,8% r/r, nasza prognoza: 0,8 % r/r)
- po południu poznamy dochody i wydatki amerykanów w listopadzie (konsensus odpowiednio: 0,4% m/m i 0,5% m/m) oraz listopadowy deflator PCE (konsensus: 2,5%) i PCE bazowy (konsensus: 2,9% r/r)