Słabość konsumenta pod koniec roku 24 stycznia 2025 r.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w grudniu o 1,9% r/r, co jest odczytem poniżej rynkowego konsensusu (4,0% r/r). Mimo tego, że dane rozczarowały, to 4Q’24 jest lepszy niż 3Q’24 (średni wzrost w ujęciu r/r w ostatnim kwartale 2024 był na poziomie 2,1%, podczas gdy kwartał wcześniej było to 1,3%). W poszczególnych kategoriach sprzedaży detalicznej w cenach stałych mamy spore zróżnicowanie. Ciągle obserwujemy duże wzrosty w segmencie motoryzacyjnym (25,1% r/r) oraz w dobrach z kategorii pozostałe (14,9% r/r). Na plus jest również sprzedaż paliw (3,2% r/r) a także farmaceutyki i kosmetyki (1,7% r/r). Do wzrostów, po zeszło miesięcznym spadku, wróciły dobra z kategorii prasa i książki (4,2% r/r). Ujemne odczyty odnotowujemy w tekstyliach (-12,2% r/r), w dobrach z kategorii meble, RTV i AGD (-4% r/r) oraz w sprzedaży detalicznej żywności (-4,3% r/r). Udział sprzedaży detalicznej przez Internet w sprzedaży ogółem był stosunkowo wysoki i wyniósł 10,2%, co po listopadowym odczycie na poziomie 10,7% jest drugim miesiącem z rzędu z wynikiem zdecydowanie powyżej 12-miesięcznej średniej (8,9%). Więcej na ten temat napisaliśmy w komentarzu specjalnym tutaj.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Koniunktura konsumencka w Polsce poprawiła się w styczniu. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 1,6 p.p. w stosunku do grudnia i wyniósł -15,1. Największej poprawie uległa ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju a także obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Lekko niżej niż przed miesiącem jest ocena bieżącej możliwości dokonywania ważnych zakupów. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) również zanotował wzrost o 1,6 p.p. wobec poprzedniego miesiąca i wyniósł -9,9. Najbardziej poprawiła się ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia. Gorzej niż przed miesiącem oceniona została z kolei możliwość przyszłego oszczędzania pieniędzy. W porównaniu do stycznia 2024, BWUK był niższy o 2,5 p.p. o WWUK był niższy o 6,1 p.p.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce w grudniu zaskoczyła pozytywnie. Odnotowano spadek o 8% r/r, przy oczekiwaniach spadku na poziomie 11,6% r/r. W ostatnim miesiącu 2024 r. zaobserwowano spadek produkcji budowlano-montażowej we wszystkich działach budownictwa: budowa budynków (-20% r/r), budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-0,7% r/r), roboty budowlane specjalistyczne (-9,2% r/r). Podsumowując, budownictwo mieszkaniowe ciągle jest w recesji, a względem poprzedniego miesiąca poprawiło budownictwo infrastrukturalne, które w kolejnych miesiącach dalej będzie wspierane przez inwestycje związane z KPO.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA jest na poziomie 223 tys., co jest odczytem lekko powyżej konsensusu (220 tys.). Mimo wyniku minimalnie powyżej oczekiwań, sytuacja na amerykańskim rynku pracy pozostaje dobra.
Wzrost EUR-USD. Przez cały bieżący tydzień dolar osłabił się o ponad 1% względem euro i czwartkowe notowania zakończyły się powyżej poziomu 1,04. W trakcie swojego wczorajszego wystąpienia D. Trump powiedział, że jego zdaniem stopy procentowe w USA są zbyt wysokie i powinny być szybciej obniżane. W przyszłym tygodniu czeka nas posiedzenie Fed: nie spodziewamy się cięcia stóp, ale czekamy, czy i jak J. Powell odniesie się do słów D. Trumpa.
Spadki na EUR-PLN. Polska waluta zbliża się coraz bardziej do granicy 4,20 (wczorajsze zamknięcie: 4,215). Polskiej walucie z pewnością pomagają zapowiedzi prezydenta USA, o tym, że będzie dążył do pokoju za naszą wschodnią granicą. Sposobem na zakończenie wojny ma być obniżenie cen ropy na światowych rynkach, do czego będzie dążył D. Trump.
Wzrosty na długim końcu krzywej. Rentowności polskich obligacji wczoraj lekko spadły na krótkim końcu krzywej (2 p.b.) i mocniej wzrosły na długim (5 p.b.). Na rynkach bazowych obserwowaliśmy wczoraj wzrosty rentowności obligacji o kilka p.b. na długim końcu krzywej.
Dziś:
- poznamy wstępne styczniowe indeksy PMI dla krajów europejskich oraz USA. Zarówno w Europie jak i po drugiej stronie oceanu spodziewane są odczyty zbliżone do tych sprzed miesiąca
- o 14:00 poznamy podaż M3 w Polsce w grudniu (konsensus: 8,6 % r/r, nasza prognoza: 8,5% r/r).