Fed tnie stopy 19 grudnia 2024 r.
Wczorajsza decyzja o obniżeniu stóp procentowych o 25 p.b. przez FOMC nie była zaskoczeniem, natomiast prognozy ekonomiczne publikowane przez Fed oraz wypowiedź J. Powella na konferencji po posiedzeniu mają jastrzębi wydźwięk. Fed widzi aktualnie inflację w przyszłym roku wyżej niż przy poprzednich prognozach, na poziomie 2,5% (zarówno dla PCE jak i PCE bazowej). Dodatkowo Fed podniósł kosmetycznie prognozy na 2025 r. dla PKB (2,1% vs 2,0% wcześniej) i lekko obniżył dla bezrobocia (4,3% vs 4,4% wcześniej). Taki układ danych wskazuje, że w kolejnych miesiącach FOMC będzie ostrożnie podchodził do dalszych obniżek stóp procentowych. Nowe prognozy decydentów wskazują, że w 2025 roku możemy spodziewać się 2 obniżek stóp procentowych, co również potwierdził na konferencji J. Powell.
Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Nastroje konsumentów wg GUS w grudniu uległy poprawie. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wyniósł -16,7, co było wzrostem o 0,4 p.p. względem poprzedniego miesiąca. Najbardziej poprawiła się ocena obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów a także ocena obecnej sytuacji ekonomicznej kraju. Gorzej niż przed miesiącem została oceniona obecna sytuacja finansowa gospodarstwa domowego. Wskaźnik wyprzedzający (WWUK), który opisuje oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji, również lekko wzrósł względem poprzedniego miesiąca (+0,1 p.p.) i wyniósł -11,5. Na wzrost wpłynęła ocena przyszłego poziomu bezrobocia, a także ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Gorzej niż w listopadzie została natomiast oceniona możliwość przyszłego oszczędzania pieniędzy. Co warte podkreślenia, oba wskaźniki zauważalnie wzrosły w 2024 r. w odniesieniu do 2023 r.: BWUK o 12,3 p.p. i WWUK o 6,1 p.p.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Inflacja HICP w strefie euro w listopadzie wyniosła 2,2% r/r (wst. 2,3% r/r). W ubiegłym miesiącu największy wpływ na inflację w strefie euro miały usługi (+1,74 p.p) a także żywność (+0,53 p.p.). Na mały minus były ceny energii (-0,19 p.p.). Patrząc na całą UE, Polska z inflacją HICP na poziomie 3,9% r/r jest tuż za podium na 4 miejscu, a najwyższy odczyt obserwujemy w Rumunii (5,4% r/r), Belgii (4,8% r/r) oraz Chorwacji (4,0% r/r). Najniższa inflacja HICP z kolei jest w Irlandii (0,5% r/r) oraz Litwie i Luxemburgu (1,1% r/r).
Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Duże spadki na EUR-USD. W dniu decyzji FOMC ws. stóp procentowych, EUR-USD zaliczył mocny spadek, ze względu na jastrzębi wydźwięk nowych prognoz ekonomicznych Fed. Kurs EUR-USD zakończył wczoraj notowania na 1,035.
USD-PLN w górę. Przy mocnym dolarze wczoraj, złoty stracił do amerykańskiej waluty ponad 1% i kurs zakończył dzień powyżej 4,11. W odniesieniu do euro, polska waluta pozostawała na stabilnym poziomie ok. 4,27.
Duże wzrosty rentowności amerykańskich obligacji. Za oceanem, ze względu na przesunięcie w górę zarówno prognoz inflacji przez Fed, jak i ścieżki stóp procentowych, cała krzywa rentowności rosła o kilkanaście p.b. Niemieckie obligacje pozostawały względnie stabilne, natomiast na polskim rynku obserwowaliśmy lekkie spadki rentowności długu (ok. 2-5 p.b.).
Dziś:
- o 10:00 dostaniemy paczkę danych krajowych za listopad: produkcję przemysłową (konsensus: -1,3% r/r, nasza prognoza: -2,7% r/r), ceny produkcji sprzedanej przemysłu (konsensus: -3,8% r/r, nasza prognoza: -3,6% r/r), wynagrodzenia (konsensus: 9,9% r/r, nasza prognoza: 10% r/r), zatrudnienie (konsensus: -0,6% r/r, nasza prognoza: -0,6% r/r) oraz produkcję budowlano montażową (konsensus: -11% r/r, nasza prognoza: -11,7% r/r)
- po południu opublikowane zostaną dane z USA: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus: 230 tyś.), oraz indeks Fed z Filadelfii (konsensus: 2,8)